Windows Kullanıcılarına 8 Önemli Araç

Bilgisayarlar; günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Evlerde, iş yerlerinde kısaca hayatın birçok alanında kullanılan en önemli cihazların başında gelir. Çünkü neredeyse her işini bilgisayar ortamında, daha doğrusu bilgisayar yardımıyla yapan milyonlarca insan var. Bankalar, devlet daireleri, hastaneler, kısacası hemen her iş sektöründe bilgisayarlar insanların en büyük yardımcısı durumunda.

Ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar gelişmiş olursa olsun, yoğun bir biçimde kullanılan bir bilgisayar zamanla yavaşlamaya, performans açısından gerilemeye başlar. Bir süre sonra da neredeyse hiçbir işlem yapılamaz hale gelir. Bu durumda, yapılan işlem çoğu zaman format attırmak, ya da kullanılan işletim sistemini tekrar yüklemek olur. Bilgisayarın performansını arttıracak, onu hayata döndürebilecek bazı programlar ve uygulamalar mevcut.

Windows Hakkında Bilgiler

Sorun Giderme

Bazı durumlarda bilgisayarda ki bileşenlerden birisi düzgün çalışmayabilir. Bu sorunun kaynağını ve nedenini bulmak için, Windows sorun giderme aracını kullanarak sorunu bulabilirsiniz. Bunu Denetim Masası>Sorun Giderme adımlarını izleyerek ulaşmak mümkün.

Disk Birleştirici

Disk Birleştirici; bilgisayarda parçalanmış halde bulunan dosyaları, düzenleyerek dosyalara daha hızlı şekilde erişimi sağlayabilmek amacıyla kullanılan bir uygulama. Bu işlem, Denetim Masası>Yönetimsel Araçlar>Sürücüleri Birleştir>İyileştir bölümlerinden yapılabilir.

Sistem Geri Yükleme

Herkes, bilgisayarlara birçok program veya uygulama yüklüyor. Fakat bazen bu programlar düzgün çalışmayabiliyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Sistem Geri Yükleme uygulamasını kullanmak fayda sağlar. Denetim Masası>Sistem>Gelişmiş Sistem Ayarları>Sistem Koruması>Sistem Geri Yükleme adımlarını izleyerek sorun gidermek mümkün. Bu yöntem aslında bir çok şeyin çözümüne gebe. Sistemsel, program bazlı, virüs vb. durumlarda PC’yi başka bir tarihe geri götürmenizi sağlıyor. Tabiki bu süre içinde yüklediğiniz herşey de siliniyor. Win10’da geri yükleme noktası için temiz bir yedeği aşağıda ki şekilde oluşturabilirsiniz (Sistem görüntüsü başlığı altında diğer detayları vereceğiz);

Dosya Geçmişi Yedekleme

Bilgisayarlara format atıldığında veya başına bir iş geldiğinde, yedekleme yapılmayan birçok dosya silinir. Windows işletim sistemlerinden birisi olan Windows 8 kullanılmaya başlandığından beri, Dosya Yedekleme işlemi de aynı şekilde kullanılmaya başlandı. Bilgisayardaki dosya yedekleme işlemi için; Windows Ayarları>Güncelleştirme ve Güvenlik>Yedekleme adımları izlenerek yapılabilir.

Güvenilirlik Aracı

Windows işletim sisteminin en büyük özelliklerinden birisi, siz isteseniz de istemeseniz de kullanılan dosyaların tümünü yedeklemesi. İşletim sisteminde performans açısından bir azalma olduğunu düşünüyorsanız, Denetim Masası>Tüm Denetim Masası Öğeleri>Eylem Merkezi>Güvenilirlik İzleyicisi adımlarını izleyerek bilgisayarın performansı tekrar eski haline getirilebilir.

Sistem Görüntüsü

Windows işletim sistemi ile birlikte tüm dosyalar, programlar, uygulamaları da kopyalayarak yedeklemeye yarayan bir uygulama. Bilgisayarın başına gelen istenmeyen bir durumda, bilgisayardaki tüm dosyaları ve işletim sistemlerini yedekleyerek korunmasını sağlar. (Sistem geri yükleme başlığı altında ki görsel size yardımcı olacaktır.)

Bellek Tanılama Aracı

Bilgisayarın en önemli bileşenlerinden birisi de Ram veya harici bellektir. Ram bellekte oluşan bir sorunda bilgisayarın yavaşladığı ve performansının düştüğü görülür. Bunun için en ideal çözüm “Bellek Tanılama” aracını kullanmak.

Kaynak İzleyicisi

Bilgisayarın RAM, disk, ağ kullanımını gerçek zamanlı bir şekilde görebilmeyi sağlayan bir uygulama. Bilgisayar simgesine tıklayarak, Yönet>Performans>Kaynak İzleyicisini aç adımlarını izleyerek bu işlem yapılabilir. Tüm kullanımları anlık gösteriyor olması büyük bir artı. Kullanımını öğrendikten sonra can alıcı bir uygulama.

Windows 10’u hala denemediyseniz buraya tıklayarak indirme işlemini yapabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında