Televizyon Alacaklar Buraya (Rehber Konu)

Televizyon alma aşamasında bir çok kavram tüketicinin karşısına çıkıyor. Her geçen gün gelişen teknolojiyle sürekli türeyen kavramlar satın alma sürecinde insanların kafasını karıştırıyor. Kafa karıştıran bu soru işaretlerine açıklık getirdikten sonra televizyon alırken nelere dikkat etmeli ondan bahsedeceğiz. Umarım faydalı olur.

LCD

LCD TV

Bir çeşit panel televizyon olan Liquid Crystal Display, arka kısımdaki beyaz floresan ışığının ön tabaka sayesinde kırılmasıyla görüntü sunar. İki panel arasında bulunan likit kristal maddesinden oluşan ekran oldukça incedir. Yeni nesil ince panel geniş ekran televizyonların ilk versiyonudur.

LED

LED TV, arka aydınlatmasında LED teknolojisinin kullanıldığı düz panel ekranlarda uygulanan görüntüleme teknolojisidir. Bir dış ışık kaynağına ihtiyaç duyar. Light-emitting dioedes olarak bilinir. Ayrıca bu cihazların çok daha az elektrik tükettiği belirtiliyor. Enerji sınıfı olarak daha tasarruflu olduğunu belirtebiliriz. Işık yoğunluğuda fazla yani daha parlak bir görüntü sunuyor.

Plazma TV

LCD ve LED TV’nin ulaşamadığı bazı üstün özellikleri ile dikkat çeken Plazma TV’ler, gerçek kontrast oranı sunarlar. 175 dereceye kadar her açıdan kesinlikle görüntü bozulmaz. Neredeyse tamamı görüntüyü içlerinde sıkışık halde bulunan iyonize gazlı elektrik taşıyan hücrecikler oluşturur. Diğer monitör çeşitlerinden daha fazla renk sayısına sahiptir. 37″ altında büyüklüğe sahip olan modellerinde görüntü kalitesi oldukça düşüyor ve çok fazla elektrik tüketiyor…

HD ve FULL HD

Yüksek çözünürlük kelimesinin kısaltması olan HD şu an için diğer tüm kavramların atası olarak kabul edilir. Full HD, bir çözünürlük ifadesi olarak karşımıza çıkar.  Açılımı Full High Definition olarak yüksek çözünürlüklü yayın anlamına gelir. High Definition yayın 720p ya da 1080p olabilirken, Full HD 1080p olan yayını ifade eder. 720p ye göre çok daha kaliteli görüntü sunar.

4K TV

4K ve UHD

Bu iki kavram birbiriyle sıkça karşılaştırılmakta ve birbiri yerine kullanılmaktadır. Ancak, bu kavramlar farklıdır. 4K profesyonel prodüksiyon ve sinema standardıyken, UHD tüketiciye yönelik bir ekran ve yayın standardıdır. Ultra High Definifion’un kısaltılmışı olarak ultra yüksek çözünürlük anlamına gelir. UHD televizyonlar, normal bir Full HD televizyondan dört kat yüksek çözünürlüğe sahiptir.

HDR

High Dynamic Range, yüksek dinamik aralık teknolojisi, bir resimdeki en karanlık noktayla en parlak nokta arasındaki dinamik aralığı ekrana yansıtarak, ekranda gerçeğe daha yakın görüntüler oluşturabiliyor. Bu kavrama nereden yakınım diye sorarsanız, telefonlarınızın kamerasında da bulunan bir özelliktir ve epey başarılı olduğunu söyleyebilirim.

OLED

OLED’in açılımı Organic Light-Emitting Diode yani Organik Işık Yayan Diyot ve organik kelimesi panelin içerisinde camın önünde bulunan karbon film tabakası için kullanılıyor. OLED paneller kendi ışıklarını yayıyor. Fiyat olarak epey tuzlu oluyorlar ama bu ekranda bir maç yada yarış seyrettiğiniz zaman aşık olacağınız konusunda hiç kuşkum yok. Tepkime süresi çok çok hızlı olduğu için en hareketli videolarda dahi tüm detayları gözlemleyebilirsiniz. Ağırlık olarakta çok hafif olduklarını belirtmek istiyoruz.

Smart TV

Smart TV

İnternet özelliği olan, uygulama indirip kullanabilen, hareket ve sesle kontrol edilebilen akıllı TV’ler, akıllı ceplerle bağlanabilirlik imkanı da sunuyor. Neredeyse bir PC ile yapabileceğiniz herşeyi yapabilirsiniz, inanıyorum ki ilerleyen yıllarda çok daha popüler olacaktır. Klavye ve mouse desteği ile eşsiz deneyim yaşayabilirsiniz.

Peki Hangi TV’yi seçmeliyim?

Alınan cihazların bir yılı dolmadan üst versiyonu ya da yeni modeli çıkarken, ihtiyacınız neyse onu belirlemeniz size bu seçimde en büyük yardımcı olacaktır. Sadece dizi, haber gibi yayınları takip edecekseniz, maç, film, seyredecekseniz, oyun oynayacaksanız, internete bağlanacaksanız buna uygun bir Smart TV seçmeniz gerekiyor.

Maç ve film seyredecekseniz; donanımı yüksek, yüksek görüntü ve ses kalitesine sahip bir cihaz almalısınız. Eğer internete de bağlanacaksanız Smart özelliğine sahip olanlar sizin için uygun olacaktır. Kullanılmayacak özellikler için fazla para ödememek adına, bir süre bekleyip yeni model çıktığında düşük model olarak kalan TV’yi almak daha yerinde bir davranış olacaktır.

*Ekran boyutu, TV’nin bulunacağı ortamın büyüklüğüyle doğrudan ilgili. Çok büyük bir ekran, küçük mekana uygun değilken, çok büyük bir mekanda küçük boyutlu TV de uygun olmayacaktır.

Son dönemde Plazma ekranlı televizyonlar tercih edilmiyor. Onların yerine LED ve Ultra HD ekranlı televizyonlar rağbet görüyor. 3D özelliği televizyon yayınlarını ve filmleri 3D izlemenizi sağlarken 3D yayın sayısının azlığı sebebiyle çok aranan bir özellik değil.

Standart yayın kalitesi ister HD, ister Full HD olsun her televizyonda aynı. Ancak birçok kanalın Full HD yayına geçmesiyle, Full HD televizyonlar daha fazla satış yapıyor. Kavisli TV’ler tasarımlarıyla dikkat çekerken, derinlik artışıyla daha şık görüntü sunuyorlar.

Türkiye’deki standart yayın (SD) sinyal kalitesi 50 Hertzdir. Ancak, televizyonun minimum 200 Hertz olmasına dikkat ederek, gelişen teknolojiye uygun bir TV sahibi olabilirsiniz. İyi bir görüntü yakalanmak isteniyorsa tepkime süresi minimum 5-8 ms olan televizyonlar tercih edilmelidir.

TV’de dahili uydu alıcısı olması büyük avantajlar sunacaktır. Kanal geçiş hızı bu avantajların en başında gelmektedir. HDMI portu fazla olan, USB girişi olan, evdeki LAN bağlantısının kullanılabileceği, video aktarımı kolaylıkla yapılacak cihazlar seçilmelidir.

Tercih ettiğiniz markanın garanti süresi ve servis imkanları da yine göz önünde bulundurulması gereken özelliklerdir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında