Telefonlarda ki Tehlike: SAR

Teknoloji, ne kadar hızlı gelişiyor öyle değil mi? Her zaman avantajlarından söz eder zararlarını, dezavantajlarını görmezden geliriz. Neticede işlerimizi kolaylaştırır, uzun vadede vereceği zararları göze alırız. Peki tehlikenin ne zaman farkına varacağız? Özellikle her saniye yanımızda bulundurduğumuz cep telefonlarının haberleşme, eğlence ve diğer alanlardaki olumlu yönlerinin yanı sıra olumsuz bir yanı da var. Telefonlarda olan SAR değerini duymuş olmalısınız. Peki nedir bu SAR değeri?

SAR değeri özel soğurma değeri anlamına gelir. Yani, telefonunuzun yaydığı radyasyon değeri olarak bilinir. Bir mobil cihaz alırken bu değeri göz ardı eder, işlemcisi, kamera özelliği, batarya gücü gibi özelliklere bakarız. Fakat bu değere bakmak ve yaydığı radyasyona göre cihaz almak akıllıcadır. Sağlığımızı direkt olarak tehdit eden bir faktör göz ardı etmek mantıklı bir yaklaşım değildir. Çünkü her işin başı sağlık olduğunu biliyoruz.

Spesific Absorption Rate(SAR)

Değerin en yüksek seviyeye ulaştığı ve bize en çok zararının dokunduğu yer anten olan kısımdır. Yani kulağımızı koyduğumuz yer radyasyon değerini en çok aktaran yerdir. SAR değerini oldukça yüksek olan cihazların kısa vadede de olsa vücuda verdiği ciddi zararlar vardır. Bu zararlara biraz göz atalım. Kısa vadede hissettirdiği zararlardan biri, görüş bozukluğunu ortaya çıkarabilir. Görüş alanınızda meydana gelecek olan bir daralmanın tetikleyicisi ve faktörüdür yüksek değerler.

Sadece bununla kalmayan yüksek değerli radyasyon, kalbinizi de hedef alıyor. Çeşitli kalp rahatsızlıkları yaşamanıza sebep olan bir radyo frekansıdır. Eğer kalp pili kullanıyorsanız, kalp pilinizde tehlikede demektir. Çünkü kalbinize giden zararlı frekanslar kalp pilinizi bozabilir. Beyin tümörü ve hafıza zayıflığına yol açan bir yanı daha vardır. Şimdi size 5-10 dakika arasında bir telefon konuşmasından sonra suratımızda oluşan radyasyon ölçeğini göstereyim;

SAR TEHLİKESİ

Konsantrasyon ve dikkat bozukluğunuz varsa, telefonunuzdan kendinizi biraz soyutlayın. Büyük ihtimal bu etkinin sebebi mobil cihazınızın yaydığı zararlı etkilerdendir. Kulağınız ısınıyor ve çınlıyorsa, yine telefonunuzdan kaynaklanıyor olma ihtimali oldukça yüksek. Kan hücrelerinin bozulması, işitmede geçici aksaklıklar yaşanması, kadınların düşük yapma riskinin artması, baş ağrısı ve sersemlik ortaya çıkması, bağışıklık sisteminin bozulması, embriyoların gelişiminin olumsuz etkilenmesi gibi kısa vadede size verdiği “büyük” zararlardandır.

Tüm bunların yanında birde uzun vadede verdiği zararlar var. Birazda onlardan bahsedelim. SAR değeri yüksek olan bir cihaz sizi uzun vadede yüksek tansiyon hastası yapabilir(Evet durum bu kadar kritik). Ayrıca genetik yapınızda bozulmalar meydana gelebilir ve genetiğinizde değişmeler olur. Beyaz kan hücresi(lenfoma) kanserine yakalanma riskiniz artar. Sağlık problemleri hayatınızı zora sokacak ve uzun vadede yaşam kalitenizi düşürecektir. Sağlığınızı düşünerek mobil cihaz alırken SAR değerini iyi araştırmanız gerekir

Ayrıca cihazlarınızı kullanırken kalp seviyesinde tutmamaya dikkat edin. Telefon görüşmelerinde kulaklık kullanmaya özen gösterin. Uzun süre kulağınıza temas eden cihaz, kulağınızın çınlamasına ve kızarmasına sebep olacaktır. Minimum SAR değeri olan cihazları tercih etmek sağlığınız için faydalı olacaktır. Özellikle Çin malı yada yan sanayi diye tabir ettiğimiz orijinal olmayan cihazlarda radyasyon değeri daha yüksektir. Mümkün oldukça tercih etmeyin. Sağlıcakla kalın.

Kaynaklar: https://www.kyutec.net/radiation-causes-cancer/

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında