Ölmeden Önce Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Muhteşem Yer

Dünya, birbirinden güzel ve bir o kadar da gizemli yerlerle doludur. Rengarenk bahçelerden gizemli mağaralara; ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken 8 yer bu yazıda…

1. Pulpit Rock (Norveç)

Pulpit

Norveç’in Lysefjorden’inden 604 metre yüksekte yer alan Pulpit Rock, en çok ziyaret edilen doğal turistik yerlerden biridir. Burası, yılda yaklaşık 175.000 kişi tarafından ziyaret edilir. Uçurumun tepesi, ziyaretçilerin oturabileceği ve manzaranın tadını çıkarabileceği geniş bir alandır.

2. Marqueyssac Bahçeleri (Fransa)

Marqueyssac Bahçeleri

Marqueyssac’taki eşsiz bahçeler, Fransa’nın Dordogne bölgesindeki küçük Vézac kasabasında yer almaktadır. Vézac, Paris’in turistik yerlerinin yaklaşık 500 km güneyinde yer almaktadır. Burada bir ekip, 300 yıllık bir tasarımın devam etmesini sağlayarak aktif bir şekilde bahçenin bakımını yapmaktadır.

3. Ponte Vecchio Köprüsü ( İtalya)

Ponte Vecchio Köprüsü

Eski Köprü olarak da bilinen Ponte Vecchio, 1345 yılında inşa edilmiştir. Eşsiz tasarımına; üzerine inşa edilmiş çok sayıda dükkan ve tezgahlar eşlik etmektedir. Burada satıcılar, günün hangi saati olduğuna bağlı olarak çoğunlukla takılar satmaktadır. Bu köprü, Floransa’nın simgelerinden biridir.

4. Whitehaven Plajı (Avustralya)

Whitehaven Plajı

Parlak beyaz kumları ile meşhur olan Whitehaven Plajı, hem turistler hem de yerel halk için popüler bir rotadır.  Whitsunday Adası’nda bulunan plaja erişim, yalnızca tekneyle mümkündür. Bu nedenle, aynı zamanda çevre dostudur. Ek olarak; buraya gelenler sigara içme ve köpeklerin sahile girmesine izin verilmemesi konusunda uyarılmaktadır.

5. Mermer Mağaralar (Şili)

Mermer Mağaralar

Şili’nin meşhur Mermer Mağaraları, hem çarpıcı hem de nefes kesici bir yapıya sahiptir. Mağaralar, yukarıdaki hava girişlerinden ve su dolu mermer mağaraların birbirine bağlanan ağlarından oluşmaktadır.

6. Peri Havuzları (İskoçya)

Peri Havuzları

Bu büyüleyici havuz ve şelaleler, bir fantezi dünyasına ait gibi görünüyor. Havuzlar, doğal olmayacak kadar parlak mavi ve yeşilleri ile tezat oluşturuyor.

7. Pamukkale

Pamukkale

Pamukkale, görsel açıdan dünyanın en güzel yerlerinden biri. Kalsiyum açısından zengin su, küçük beyaz kayalıkların üzerinden akar ve bu mineralin ince bir tabakasının arkasına bırakır. Zamanla bu süreç zevk alabileceğimiz çarpıcı beyaz manzarayı yaratır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında