Kablosuz Wi-Fi Bağlantı Kalitesini Nasıl Artırırız?

İnternet olanaklarının genişlemesi ve kullanım alanlarının yaygınlaşması ile birlikte internet kullanımı olmayan ev ve iş yerleri artık yok denecek kadar az. Ev ve iş yerlerine internet hizmeti almak için farklı sağlayıcılar ve farklı donanımlar tercih edilebiliyor. İnternete hem kablolu hem de kablosuz (Wi-Fi) bağlantıları ile bağlanılıyor. Ancak bazı durumlarda bu bağlantılarda sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle birçok internet kullanıcısı aldıkları hizmet dahilinde hızlarının arttırılması konusunda çözüm yolları arıyor. Bu yazımız kader ortaklarımızı ilgilendiriyor. Başlıyoruz;

Aldığınız Hizmetin Kalitesi

Ülkemizde internet bağlantılarının zayıf olmasının en temel nedeni servis sağlayıcılarından kaynaklanan sorunlardan ortaya çıkıyor. Ülkemizde, servis sağlayıcılarının denetlenmemesi bu firmaların gelişi güzel hizmet vermesinden kaynaklanıyor. Sözleşmelerinde belirli Mbit’e kadar ibaresi yazsa da bu hız çok az miktarda kullanıcıya kadar gelebiliyor(Bunu üst limit olarak belirttiklerini unutmayın, gözardı etmeyin). Bu durumda kullanıcıların zayıf hizmeti almasına neden oluyor. Aynı zamanda adil kullanım kotası denilen uygulamaların da bağlantı hızlarını büyük ölçüde düşürdüğü biliniyor.

Kullanıcıların öncelikle kendi bağlantılarını test etmelerinde büyük yarar var. Böylelikle servis sağlayıcılarından kaynaklanan sorunların daha çabuk tespit edilmesi sağlanır. Tespit edilme işlemi ile birlikte servis sağlayıcıları ile irtibata geçilerek hızların arttırılması konusunda talepte bulunulabilir. Kullanıcılar hızlarını test etmek için Speedtest uygulamasından yararlanabilirler. Speedtest sitesi genel olarak kullanıcılarının hızlarını ve bağlantı gecikmelerini çok kısa sürede tespit ederek rapor şeklinde sunuyor.

Sizlere benim hız raporumu göstereyim, Adil kullanım kotamı doldurduğum için yerlerde sürünen değerler. Bu ülkemizde ki genel bir rezalet diyebiliriz.

Testi başlatmadan önce bilgisayar arka planında herhangi bir şeyin(tarayıcı da başka sekme, indirme/yükleme işlemleri, aktif online oyun vs) çalışmamasına dikkat etmek gerekiyor. Kablolu ve kablosuz bağlantı arasında da fark olacağını unutmayın, yetkililer bu hız farkının 1 ile 20 MBPS arasında (modemin konumu, arada ki engel veya sinyal kırıcı özellikte nesne bulunması) oynayabildiğini belirtiyor. Kullanıcılar, testin hemen sonunda oluşan rapor ekranında ki veriler ile sağlayıcınızın vaat ettikleri (kullandığınız paketin özellikleri) değerlerin birbiri ile örtüşüp örtüşmediğine dikkat edilmelidir. Eğer ki iki değer arasındaki fark büyükse servis sağlayıcısı ile irtibata geçilebilir…

Modemin Bulunduğu Nokta

Ev ve iş yerlerinde genellikle en çok tercih edilen bağlantı sistemi kablosuz internettir. Kullanıcılar mobil cihazlar ile bağlanacaklar ise kablosuz modemler daha çok tercih ediliyor. Ancak kullanıcıların kablosuz kullanmış oldukları hizmetler kablolu modemlere göre daha sağlıklı olmuyor. Bunun temel nedeni kablosuz modemlerin sinyallerinin belirli koşullarda değişiklik göstermesidir. Bazı durumlarda sinyal seviyesi çok yüksek olurken araya duvar ya da engelleyici bir takım nesneler girdiğinde sinyal seviyelerinde önemli düşüşler gözlemleniyor.

Bu durumda bağlantıda gecikmeler, sayfaların geç açılması gibi ciddi sorunlar ortaya çıkarıyor. Bu sorunun yaşanmaması için modemlerin daha uygun yerlere konulması gerekiyor. Modemlerin konulması gereken yerlerin tespit edilebilmesi için öncelikle ev ve iş yerlerinden en çok vaktin nerede geçirildiği, bağlantının sinyal gücünün en çok nerede alınabileceği konularında gerekli tespitlerin yapılması gerekiyor. Bunun için de kullanıcılar NetStumbler isimli programdan faydalanabilirler. Kullanılan dizüstü bilgisayarlara bu programın yüklenmesiyle birlikte oda oda gezdirerek sinyalin en çok nereden alınabileceği ya da en az sinyalin nerede olduğu tespit edilebilir. Bu tespitler ışığında modemler için en uygun yerler tercih edilebilir.

Kanal Tercihi ve Doğruluk

Kablosuz modem kullanımının oldukça yaygınlaşmasından sonra hemen hemen herkes bu modemler ile hizmet alıyor. Bu durum kullanıcıların almış olduğu hizmetinde zayıflamalara neden oluyor. Bunun temel nedeni kablosuz internet sinyallerinin birbiri ile çakışmasıdır. Sadece bu modemler değil aynı zamanda aynı şekilde çalışan telefon ve telsizler de hızda önemli değişikliklere neden oluyor.

Ayrıca unutmayın ki bir ağa ne kadar çok cihaz bağlıysa verim ve hız o kadar az olacaktır. Çünkü modeminiz performansını bu aygıtların hepsine dağıtacaktır.

WifiInfoView ile Kablosuz Ağ Bilgilerini Öğrenmek

Normal şartlarda tüm modemler kablosuz ağ dağıtım sistemini otomatik olarak aktif ediyor. Ancak ev ve iş yeri çevresinde çok sayıda kablosuz modem söz konusu ise sinyaller birbirini etkileyerek sinyal kalitesini düşürebiliyor. Böyle bir durumda kullanıcının kablolu modemler haricinde ağ kanalını seçmesi gerekiyor. Kullanıcıların kablosuz ağ kanallarını değiştirmeden önce çevredeki kişilerin hangi ağ kanallarını kullandıkları tespit edilmelidir. Bu nedenle WifiInfoView isimli program çevredeki diğer kullanıcıların hangi ağ kanallarını kullandıklarını tespit ederek kullanıcılara bilgi veriyor. Bu sayede en müsait kanalı seçerek yüksek verim alabilirsiniz.

Modeminizin Güvenliği

Diğer önemli bir noktada güvenlik oluyor. Çünkü şifresi herkes tarafından bilinen, umumi hale gelmiş (Cafe, havalimanı, toplu taşıma gibi) ise performans düşünmeniz gereken en son şey olur. Sadece size özel olan ev internetinizi korumak için güvenlikli (bu devirde yeni modemlerin hepsi bu özelliklere sahip) modem almanız gerekir. Şifreniz mümkün olduğu kadar çok karaktere sahip olsun. Bunlar büyük ve küçük harfler, rakamlar, işaretler(!’^^+%/()=?-_) olsun. Bu tür şifrelemelerin çözülme ihtimali çok düşüktür. Sizin ağınıza bağlı bir komşunuz yada art niyetli birisinin ağınız üzerinden yapacağı yasadışı tüm aktiviteler için sorumlu olacağınızı sakın unutmayın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında