İnternet Gerçek Bir Bilgi Kaynağı Mıdır?

İnternet Gerçek Bir Bilgi Kaynağı Mıdır?

Hayatımız şimdiki dönemlerde internet üzerine kurulu bir hale dönüşmeye başladı. Araştıracağımız bir konu, bilmediğimiz bir şey olsa hemen internetin yolunu tutmaktayız. Hatta hal böyle olunca internet ortamlarında çok fazla blog sayfaları bile bilgi odaklı hizmetler vermeye başladı. İnternet bir bilgi paneli gibi görülmüş olsa da internette ki her bilginin doğruluk oranının her defasında yüksek olacağını düşünmek yanlış olur. Kimi zaman internette ki bilgiler sizi yanıltabilir ya da amacına uygun şekilde yansıtılmayabilir. Arama motorları, bilgiye doğrudan ulaşabilmek adına en sık tercih edilen yollardan biri olmuştur.

Eğer ki yeterince dikkatli olursanız internetin bir bilgi kaynağı olduğunu savunabiliriz. Fakat burada ki odak nokta doğru yerlerde doğru bilgiye ulaşmanızın gerekliğidir. İnsanlar bilgi depolamalarını yapabilmek adına artık daha çok bu tür yolları tercih ediyor. Hatta bununla da sınırlı kalınmayarak mobil ağlar üzerinden de  internete erişilir olmaya başlanması internetin git gide daha fazla ilgi çeken platform haline dönüşmesine imkan tanıyor. Normal şartlarda televizyondan öğrendiğimiz pek çok şeyleri artık TV’ye gerek duymadan internet ortamında bile bir kaç saniyede öğrenebilmekteyiz.

İnternetten Doğru Bilgiler Elde Edilebilir mi?

İnternet ortamında ki her bir bilgi doğrudur yargısına kapılmanız kesinlikle yanlış bir tutum olacaktır. Çünkü kimi araştırma yapmış olduğunuz belirli alanlarda yalan yanlış bilgilere bile çoğu zaman rastlanılması kaçınılmaz olabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken asıl püf noktalardan birisi bilgiye en doğru kaynaklar üzerinden erişmeniz gerekir.  Doğru kaynakların neler olduğunu geniş çaplı şekilde araştırdığınız vakit bilgiye kısa süre içerisinde ulaşabilmeniz mümkün olacak. Hatta bununla ilgili bir söyleşide bulunan 18.yüzyılın en önemli isimlerinden biri olarak bilinen Samuel Johnson, bilgiyle alakalı olarak ilk olarak konuyu bilmek ve ikinci olarak da konuyu nereden öğreneceğini bilmek gerekiyor diyerek kısaca özetlemiştir.

İnternet Ortamında ki Bilgi Ne Kadar Güvenli?

İnterneti bir bilgi ağı olarak kabul ettiğimiz doğrudur. Fakat internette ki bilgi ne kadar güvenli olduğu tamamen tartışılır. İnsanların büyük bir çoğunluğu artık ki kitaplara koşmak yerine ilk iş olarak İnternetten faydalanma çabası içerisine giriyor. Unutmayın, neredeyse her hafta haber sitelerinin yalan haberleriyle farklı gündemler oluşturulabiliyor. İnsanların haber alma hakı bu şekilde sabote edilirken, bilgi kirliliğinin olmaması mümkün mü?

İnternetten sağlamış olduğunuz bilgiyi mutlaka üç başlıkta değerlendirmeniz oldukça önemlidir. Bunlardan ilki olarak bilgiyi kimin yazmış olduğu, ikinci olarak kimin yayınlamış olduğu, üçüncü değerlendirme sırasında ise belge ve ya bilginin ne derece güncel olduğuna bakılmalıdır. Eğer ki tüm bu değerlendirmeleri yaparsanız gerçek bilgiye ulaşabilmeniz mümkündür. İnternet, bakıldığında çağımızda o kadar fazla popüler olmaya başlamış ki oyunlardan haberlere, TV ve film izlemelerinden ders çalışmalara, araştırma konularını yine internette taratarak bulmaya kadar A’dan Z’ye hemen herkes bu platforma yöneliyor. Burada bile kaynakların ne derece güvenli olduğuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde buranın bilgi limanı olduğu tartışılmayacaktır. O kadar çok bilgi mevcut ki kirlilik veya karışma olmaması mümkün değil.

Bizim önerebileceğimiz bilgi kaynağı olarak Vikipedi‘yı örnek verebiliriz. Bu site için bir internet kütüphanesi diyebiliriz. Bu sitede yer alan her bilgi doğrudur diyemeyiz ama en çok denetlenen ve bilinen bir kaynak olduğu için takipçilerin veya içerik üreticilerinin deneyimli olduğunu belirtebiliriz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında