Hibrit Otomobilleri Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Günümüzde fosil yakıtların azalması ve petrol rezervlerinin tükenmesi tehlikesinin var olmasından dolayı ortaya çıkan bir teknolojidir. Benzin sarfiyatını azaltmak adına kullanılan bir sistemdir. Sıkışık trafik olan bir yolda aracınızın benzin harcamasını o emisyona kadar düşüren ve yavaş bir şekilde giden aracın petrol yakımı yerine elektrik enerjisi ile devam etmesini sağlar. Aracın petrol yerine elektrik enerjisi harcamasını sağlaması için, motor çalıştığında akülere veya elektrik motorlarına depolanır. Bu şekilde bir depolama sistemi mevcut olduğu için diğer elektrik enerjisi ile çalışan araçlar gibi prize takılarak şarj edilmesi gibi bir gereksinim söz konusu değildir.

Dilediğiniz zaman elektrik enerjisi ile istediğiniz benzin yakımı enerjisi ile hareket eden ilk aracı Ferdinand Porsche 27 yaşındayken yapmıştır. Tarihte ilk olarak tanıtılan bu araca “Mixte-Wagen” adını vermiş ve 1902 yılında piyasaya sunmuştur. Günümüzde hibrit arabaların yaklaşık 10 yıl içerisinde diğer araçların yerini alacağı düşüncesi piyasayı neredeyse ele geçirmiş. Günümüzde bu tür araçların devamını sağlayan markalar Toyota Prius, Honda Insight ve Honda Civic Hybird modelleri ile devam etmektedir.

Kia Hibrit Aracı

Peki ya Elektrik mi Benzin mi?

İster benzin, ister elektrik ile çalışan bu araçlar, günümüzde petrol fiyatlarının artmasıyla talebin artacağı bir motor türü. Bu sistemli arabalar karbon kullanımını en aza indirir ve yakıt açısından oldukça fazla tasarruf sağlar. Tasarruf etmek isteyenlerin ve fahiş petrol fiyatlarından yakınanlar için birebir olan bu sistem tasarruf açısından cömerttir. Benzin kullanan araçlara göre bu şekilde çalışma prensibi olan taşıtlar performans anlamında geride kalmaktadır. Performansı iyi olan bir araç isteyenleri yarı yolda bırakacak olan bu sistem tasarruf adına birebirdir. İkili çalışma prensibi olan bu araçlar ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde üretildi. Fakat 2008 yılında sadece 200 bin kadar hibrit araç fabrikadan çıkmıştır…

hibrit arac sarjı

Ülkemiz ise bu üretim rakamının uzağından dahi geçmiyor, hatta bu teknoloji için adım atan bile yok denebilir. Hibrit araçları en çok geliştiren Toyota markası olmuştur. “Hybrid” kategorisinde yer verdiği araçlar, tekerlekler dönerken dinamolara ve depolama araçlarına elektrik gücü depolar ve aracın benzin haricinde yol almasına olanak sağlar. Bu bağlamda yaşanan gelişmeler, günümüzde var olan motorlu taşıtların doğaya verdiği zararı en aza indirecek sistemdir.

Avantajları dışında dezavantajları da olan bu araçların birazda olumsuz yönlerinden bahsedelim. Normal araçlarının satış fiyatına nazaran daha pahalı bir satış fiyatı var. Diğer bir olumsuz yanı ise bu araçların içinde yer alan batarya sistemleridir. Ağır bir yapıya sahip bu bataryalar aracın ilerlemesi konusunda kötü yönde etki edebiliyor.

Ayrıca elektrik enerjisi dışında kullandığınız zaman aracınıza daha fazla yük olması, benzin harcama konusunda da cebinizi üzecektir. İçinde taşıdığı bataryaların bir diğer kötü yanı ise meydana gelecek bir kaza sırasında bu sistemlerin hem aracı kullanan kişileri hem diğer insanları tehlikeye atabilir, infilak edebilir. Ama çevreci ve bilinçli bir bireyseniz kesinlike hibritten şaşmayın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında