Dünyada ve Ülkemizde Sosyal Medya Kullanımı

İnsanlar vakit geçirmek, eğlenmek ve gündemden haberdar olmak için paylaşım platformlarını oldukça fazla kullanmakta. Yeniliğin ve popülerliğin harman olduğu bir yer haline gelen online paylaşım alanları 2000’li yılların başından itibaren her geçen gün artarak ve kullanım alanı genişleyerek ilerleyen bir sektör. Her alanda kullanıma açık ve ağırlıklı olarak eğlence amaçlı kullanılan bu alanlarda insanlar oldukça çok vakit geçirmekte. Toplumsal yapının ve popüler kültürün üzerine dahi işleyen bu akımı başlatan ve lider konumda yer alan belli başlı uygulamalar mevcut. Milyonlarca insanın kullanmakta olması sektörü farklı dallara doğru genişlemesine de neden oldu. Bu makalemizde dünyada ve ülkemizde internet ve sosyal medya kullanımının istatistiklerine bakacağız.

Türkiye’de Kullanım

Ülkemiz son yıllarda popülaritesi oldukça artan bu akımın içinde yerini alıyor. Çığ gibi büyüyen furyanın içinde özellikle genç kesimin yer aldığı yoğun bir katılım bizim toplumumuz içinde var. Halkımızın %45’lik kesimi internet kullanımında bulunuyor. Lider sosyal ağ olan Facebook’ta 36 milyon hesap aktif bir şekilde kullanılıyor. Günlük ortalama 4.9 saat bilgisayar üzerinden 1.9 saat mobil cihaz üzerinden internet kullanımı mevcut. Bu istatistiklerin 2 saat 33 dakikalık kısmında insan toplumumuz sosyal medyada vakit geçiriyor.%72 yüzde ile Twitter kullanılırken, %93’lük kısım Facebook,%70’e tekabül eden kısım ise Google+ kullanırken %33’lük kısım ise Linkedln kullanıyor.

Dünya’da Kullanım Oranları

Dünyanın tamamında olmasa bile internet kullanımı yaygın. Bu kullanım alanları ülkenin gelişmişlik düzeyine bağlı olarak değişkenlik gösterirken ülkeler arası farklılık gösteren sayılar karşımıza geliyor. Şimdi hangi ülkede ne kadar internet kullanımı var bir bakalım. Kanada dünyada internet kullanımı %86’lık bir kısım olarak görüyoruz. Onun arkasından gelen ülke ise %84 yüzde ile Almanya yer alıyor. Hemen arkasında %84 aynı yüzde ile Güney Kore yer almakta. Yoğun bir nüfusa sahip olarak bildiğimiz Çin ise web hizmeti kullanımında %42’lik bir yüzdeye tekabül etmekte. Bu sonuç Çin için gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmış portföyü çizmiş oluyor.

Kişisel bilgisayar başında en çok zaman geçiren ülke ise Brezilya oluyor. Ortalama olarak 6,1 saat bilgisayar başında vakit geçirmekteler. Arap ülkeleri ve Güney Amerika’da yaşayan insanlar en mobil cihaz üzerinden sosyal ağlara bağlanmakta. Fransa, Almanya, Kanada, Brezilya, İtalya ve Japonya sosyal medya uygulamalarından en çok Facebook ve Twitter uygulamalarını kullanıyorlar. Amerikalılar ise Linkedln ve Google+ uygulamasını yoğun olarak kullanmakta. Rusya bu furyanın içindeki tercihini ise Vkontakte uygulamasından yana  kullanmakta.%75 olan ciddi bir yüzdelik dilim bu uygulamada zaman geçirmekte. Bunun hemen arkasından %69’luk bir yüzde ile gelen sosyal ağ uygulaması ise Odnoklassniki uygulamasıdır. Sürekli olarak gelişen teknolojinin ürünü olan bu platformlar görüldüğü gibi çok fazla insanın kullanımında.

Her geçen yıl internet penetrasyonu katlanarak artmakta. Bu sayılar her yıl artan bir tablo izlerken sosyal ağ kullanımı bölgesel etkenlere göre de değişmektedir. Bölgesel artışın sebebi ise belirlenen bölgelerdeki halkın kültür, yaşayış şekli, ekonomik düzeyi, teknolojik gelişkinliği gibi etkenlerin oldukça çok etkisi var. Makalemizin başında bahsettiğimiz üzere yirmi birinci yüzyılın başlarında sürekli olarak ivme kazanarak ilerleyen bu gelişim günümüzde hiç hız kesmeden devam ediyor. İnsanlar bu akımın içindeki yerini almaya devam ettikçe sosyal medya uygulamaları eğlence, bilgi akışının yanı sıra reklam pazarı yerini de almış durumda. Sürekli devam eden bir sürkülasyon olması büyük firmaların ilgi odağı haline gelmiş ve reklam pazarı yerinede kullanılmaktadır. Bu yazımızı burada sonlandıracağız.  Dilerseniz bir önce ki yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar: https://www.statista.com/statistics/278414/number-of-worldwide-social-network-users/

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında