Dünden Bugüne; Bilgisayar

Bilgisayarın Tarihi Serüveni

Mis gibi tarih içeren yazımızda sizi bir zaman yolculuğuna çıkarıyoruz. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber ilk bilgisayar üretiminden bu yana mükemmel bir gelişim sağlanmıştır. Bugüne bakıldığı zaman gerek ram gerekse anakart ve hardisk alanında ne kadar büyüme sağlandığını görebiliyoruz (boyut olarak sürekli ufalsada performans olarak inanılmaz oranda büyüyorlar). Özelikle boyut olarak bugün dizimizin üstünde bile taşıdığımız bilgisayarın tarihte nasıl bir ilerleme kaydettiğini hep birlikte bir inceleyelim.

İlk Bilgisayar

İlk olarak 1942 yılında lineer denklemlerin hesaplarını çözmek için icat edilmiştir.1946 senesinde kullanılmaya başlanmıştır.  Bu cihaz hesap makinesi niteliği taşıyor ve belirli seviyelere kadar hesaplama işlemlerini de yapabiliyordu. İlk ismi ENIAC olarak adlandırılmıştır. Bu aynı zamanda günümüz için modern bilgisayarların atası olarak kabul görmüştür. ENİAC’ın kullanımında 17.468 vakum tüpü, 70.000 direnç bunun yanı sıra 10.000 kapasitör ve 6000 manuel switch kullanılmıştı. Ayrıca ENIAC 30 ton ağırlığında ve 150 kw akım gücü çalıştırılmaktaydı. Yüzlerce kablo ile birbirine bağlı ve çeşitli mühendis ve uzmanlarca sürekli denetim altında tutulmakta idi. Zamana yolculuk yaptığımızda günümüzden bugüne ilk üretimle son üretim arasında ki farkı sanırım bu bilgilere bakarak çok iyi anlayabiliyoruz. Aynı zamanda bu da teknolojinin yaklaşık 70 yılda nerelere geldiğini gösteriyor.

ENIAC

(ENIAC’tan bir görüntü.)

Zamanın Fiyatları

Fiyatları konusunda çeşitli söylentiler olsa da genel itibariyle ilk üretilen cihazların o dönemin ekonomisine göre oldukça pahalı olduğu bilinmekteydi. O zaman için rekabet ortamının bulunmaması çok kısıtlı ender sayabileceğimiz firmaların bu işi üstlenmesi fiyatların da yüksek olmasına neden oluyordu. Ev fiyatlarına yaklaştığı da bilinmekteydi fakat kısa bir süre sonra bu işte meydana gelen hareketlilik ve devamlılık ile bilgisayar konusunda da bir gelişme yaşandı ve üretimlerde bir artış söz konusu oldu.

Bu da fiyatların düşüş ivmesi göstermesine ve normal seviyeye indirgenmesine yardımcı oldu. Bununla birlikte 1976 yılında normal bir bilgisayarın 3000 ile 4000 Dolar arasında satışa sunulduğu söylenmektedir. Bu cihaz o seneler dikkate alındığında üretimin az ve kısıtlı olması nedeniyle altın gibi değerli bir üründü ve sadece zenginlerin ulaşabildiği bir araçtı.

Bugünkü Rekabet

Bugün baktığımız zaman size bu cihaz konusunda sayabileceğimiz en az 20 marka bulunuyor. Bu da sanırım bilgisayarda meydana gelen rekabetin nasıl arttığını gösteren bir durum olsa gerek. Rekabetin artması ile beraber bu ürünlerde de gözle görülür miktarda değişme meydana gelmiştir. Artık dizimizin üstünde taşıyabildiğimiz kablosuz ”laptop” diye adlandırılan bu cihazlar rekabet noktasında gelinen en son teknoloji olarak tarihe geçmiştir.

laptop

Her markanın sadece bir ürün değil onlarca farklı modelde ürünlerini sunmasıyla beraber bu bazda mükemmel bir gelişme yaşandığının da farkına varmış olduk. Her geçen sene de daha da farklı isimlerin ortaya çıkması bizi de bu sektörde kararsız bırakmaya sebep oluyor. Elimizin altında istediğimiz her özelliğin yer alması ve gün geçtikçe üzerine yenilerinin eklenmesi ile beraber bugünkü satış pazarının oldukça kızıştığını söyleyebiliriz.

Her gelen firmanın daha da üstün özellikler ile karşımıza bir model çıkarması da bu sektördeki bu teknolojik dalaşmanın hiçbir zaman sona ermeyeceğini gösteren bir durum olarak kanıtlanabilir. Eğer az para ödeyerek bir PC sahibi oluyorsak bu da kesinlikle “rekabet” sayesinde gerçekleşiyor diyebiliriz. Şayet eski zamanlarda yaşasak ve o gün bunu yapmak isteseydik bunun için evimizi satmamız hatta arsamızı ya da toprağımızı bırakmamız gerektiğini belirte bilirdik. Bugünkü durum artan satın alma gücü ve alternatiflerin her zaman var olmasına dayandırılabilir. “Az olan değerli olur” atasözünün modern bir örneği diyebiliriz.

Kaynaklar: https://en.wikipedia.org/wiki/Computer

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında