Çılgın Google Projesi; Project Loon

Project Loon isimli yeni bir proje ile kablosuz internet deneyimini dünyaya yaymayı planlayan internet devi Google, dâhiyane bir fikirle karşımıza geliyor. Bir bakıma müşteri pazarını genişletmeyi hedefleyen bir atılım olsa da, yararlı bir yeri olduğu kesin. Gezegenimizin her yerinde WEB deneyimi yaşamak ve teknoloji çağına ayak uydurmak için düşünülen bu fikir gerçekten çılgınca. “Başarı elde edilebilir mi?” sorusu herkesin kafasını karıştıran ve Google’ın henüz cevaplayamadığı, insanlığın ise akıl erdiremediği bir soru.

Google, cevabı icraatları ile verecek olsa da insanların kafası yine bulanmış bir halde. Ayrıca söz konusu firmanın yöneticilerinden biri olan Richard Devaul’un (Riçırd Davul) yaptığı açıklamalar bazı kesimlerin aklında soru işaretleri bıraktı. Richard’ın söyledikleri şu şekilde; “Kullanılacak balonların maliyeti, market poşetlerinin maliyetiyle neredeyse eşdeğer” olduğunu dile getirdi. Bu sözler güzel bir yatırımın geldiğini haber veriyor.

Project Loon Nasıl İşliyor?

Çılgınca olarak adlandırdığımız bu proje, başta herkese inanılmaz gelse de ilk denemeleri başarılı sonuçlar verdi. Dünyanın üstünü balondan ağlarla kaplama fikrinin hayata geçmesi için kolları sıvayan Google, geride kalmış ülkelerin gökyüzüne teknolojiyi götürmeye kararlı. Kendi pazarını geliştirmesine de faydalı olacak bu yapılanma sadece web hizmeti değil çiftçilere hava durumu hakkında bilgi veriyor. Hedeflenen amaçlar, eğitim eksikliği olan çocukları eğitmenin yanı sıra doktorlara gidemeyen hastalarında ayağına hekimleri götürmek… Tamamlandığı takdirde gökyüzünde ağ sistemi kurulacak ve az maliyetli olacak.

Bu büyük Wifi bileşenleri 15 metre genişliğinde. Bu dev yapının malzemesi de alışveriş torbalarının kalınlığından sadece 3 kat daha fazla. Bileşen olarak polietilenden meydana geliyor. Bunun sebebi havadaki basınca dayanıklı olması ve patlamaya karşı daha sağlam durabilmesi gerekiyor. Balonlarda Linux tabanlı mini bilgisayarlar yer alacak. Wifi ağı bileşenleri içinde bulunduracak bu cihazlar GPS, hava sıcaklık ölçümü ve diğer sensörlerden toplanan bilgileri komut merkezine gönderecek.20 kilometreye kadar yükselecek ve bu mesafeden sonra yükseliş tamamlanmış olacak. Balonlar bir araya geldiğinde ve internet hizmeti sağlamaya başladığında 19 kilometre çapında bir alana hizmet verebilecek.

Nasıl Bir Arada Duracaklar?

Gökyüzünde kalabilmeleri için helyum gazıyla dolu olacak bu balonlar merkezden gelecek olan komutlarla birlikte yönlendirme yapılabilecek. Uçuş mesafesi olarak stratosferik katman da yani uçakların uçmakta olduğu mesafenin iki katı yüksekte konumlandıracakları için herhangi bir kazaya sebebiyet vermeyecek. Bir Nisan tarihinde ortaya çıkan bu haber birçoğu için hayal gibi gözükse de Google hedefine ulaşacak gibi görünüyor. Loonlarda güneş enerjisi ile çalışan bir pompa mevcut ve havaları indikçe şişirerek havadaki menzili korumuş olacak. Yelkenlilere benzeyen bu sistemin havada yüz gün gibi bir süre kadar kalabilirler.

Ömrünü doldurmuş olan helyum yüklü bileşenler dünyanın farklı yerlerinde yer alan kurtarma merkezlerinin yardımıyla değiştirilecek. Ayrıca her bilgisayarların mevcut olduğu sistemde her merkez bir diğeri ile bağlantı kurabilecek. Aradaki mesafenin korunacak olması projenin başarılı olacağına biraz daha inandırıyor. Labs’ın olan bu fikir başarıya ulaşamayacak diyen Per Lindstrat bu fikir ve çalışmaların zaman kaybı olduğunu düşünüyor.

Ayrıca firmaya bu fikirlerini dile getiren balon ve pilot mühendisi Per, bu fikrin başarısız olacağını söylediklerinde firmanın kendisini dinlemediğini söyledi. Bahsedilen yüksekliğe sistemin dayanamayacağını bu mesafelerde 120 knot’a çıkan rüzgârların var olacağını ve yapılan çalışma envanterlerini bu rüzgâra dayanamayacağını dile getirdi. Doğal etkenlerin dışında politik ve siyasi etkenlerin bu projeye engel çıkaracağını unutmamak gerekir. Çin, Rusya ve Kuzey Kore ülkeleri kendi hava sahalarında bilgi toplayan bir Loon’a izin vereceğini düşünmek zor. Hava sahası kullanımı konusunda uluslararası bir anlaşma yer almadığı için bu tür bir sıkıntı çıkacak gibi duruyor.

Anlayacağınız bu konu büyük bir muamma fakat söz konusu olan Google olunca herşey mümkün. Bu denli büyük bir şirketin neler yapıp yapamayacağını kestirmek çok zor. Zira arama motorunu baz aldığımız da yada diğer servislerini değerlendirdiğimiz de bir çoğu kendi alanında büyük başarılar elde eden projeler. Biraz bekleyecek ve sonuçları göreceğiz, umarız bu proje başarıya ulaşır.

Kaynaklar: https://x.company/loon/

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında