Akıllı Telefonumuzun Pil Ömrünü Nasıl Uzatırız?

Telefonlar, günümüzün büyük bir kısmını birlikte geçirdiğimiz akıllı aletler. Kullanımı ve sayıları her geçen gün artan teknoloji harikalarının başında geliyor. Bu sebeptendir ki üzerine mobil cihazların internet kullanımı ve uygulama konusunda kullanım alanının gelişmesi üzerine mobil cihazlardan beklenti oldukça arttı. Özellikle şarj konusunda beklentiler üst düzeye geldi. Çok fazla kullanılmasından dolayı insanlar bataryalarının gücünün daha fazla dayanabilmesini arzuluyor.

Fakat teknoloji reyonlarında yer alan ürünlerden birçoğu bu sınavdan ve beklentiden geri kalmakta. İnsanlar telefonlarının pil ömrünün daha çok gitmesi ve kullanım süresinin daha çok artması için alternatif yollar aramakta. Makalemizin içeriğinde ürünlerinizin daha üzün süre kullanabilmeniz için ipuçları yer alıyor. İpuçlarını uyguladığınız takdirde, cihazınızın kullanım süresini artırabilirsiniz.

Batarya Ömrü Uzatma

Nasıl Tasarruf Sağlayabiliriz?

Güç tasarrufu sağlamak için size ilk önerimiz; arka planda çalışan uygulamaları kapatmanız. Arka planda gereksiz yere pilinizi harcayan uygulamaları kapatırsanız enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz aygıtlarda yer alan ana ekran tuşuna basılı tutarak, arka planda çalışan uygulamalarınızı görebilir ve kullanmadıklarınızı kapatabilirsiniz. Sizin için diğer önerimiz ise kullanmadığınız uygulamalar.

Pil ömrünü olumsuz yönde etkileyen etkenlerden bir diğeri olan kullanmadığımız uygulamalardır. Daha önceden indirdiğiniz faka şimdi işinize yaramayan uygulamalar telefonunuzda mevcut ise bu size güç kaybı olarak dönecektir. Kullanmıyorsanız eğer, telefonunuzdan silerek bataryanıza dayanıklılık sağlayabilirsiniz. Diğer ipucumuz ise parlaklık. Pilinizin enerjisini en çok kullanan durumlardan biri olarak karşımıza çıkar. Eğer telefonunuzun ekran parlaklığını en üst seviyedeyken kullanıyorsanız şarjınız çabuk bitecektir. Akşam ve güneş ışığı olmayan ortamlarda ekran parlaklığını kısarak pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Kablosuz Bağlantıları Kapatmak

Wifi Kapatın

İnternet ve ağ bağlantıları için Wi-fi ve mobil veri kullanımında bulunuruz. Sürekli olarak açık olan bu bağlantı hizmetleri şarj düşmanı olarak söylenebilir. Mobil veriye nazaran daha az şarj tüketen Wi-fi bağlantısı olsa da bataryanızın ömrünü çok yiyen işlemlerdir. Kullanmadığınız zamanlarda kapatmanız yararınıza olacaktır. Oldukça etkileyecek olan bu adımı uyguladığınızda şarj kullanımında kayda değer bir artış hissedeceksiniz.

GPS ve Konum Hizmetlerini Kapatın

Google Haritalar, yer bildirimi ve konum hizmetleri cihazın kullanma süresini azaltır. Konum hizmetini açtığınız zaman telefonunuzda yer alan diğer uygulamalar konum hizmetini kullanır. Örneğin bir fotoğraf çekindiniz, fotoğrafınızın altında çekilen yeri konumu olduğunu daha önce görmüşsünüzdür. Yer bildirimi yapan diğer uygulamalarda konum servisini kullandığı için şarjınız olumsuz etkilenecektir. GPS kullanmanızı gerektiren bir durum yoksa eğer kapatmanızı öneririz.

Güç Tasarruf Modunu Aktif Edin

Tasarruf Modunu Kullanın

Yeni nesil akıllı cihazlarda yer alan bu mod ile cihazınızın kullanımları senkronize edilir ve sizin tasarruf etmenizi sağlar. Bu modu açık hale getirdiğinizde, ekran parlaklığı, açık uygulamalar ve gereksiz yere pil kullanımı yapan tüm veriler devre dışı kalır. Bataryanızı daha çok kullanabilmek adına yapmanız gerekenlerden biridir.

Bildirimleri Kapatınız

Yeni nesil cihazlarda arka planda bir sürü uygulama çalışır. Örneğin bir oyun bildirimi olarak canınız doldu gibi bir bildirimle karşı karşıya gelirsiniz. Buna benzer olarak yenileme bildirimleri ekranınıza düşer. Bu tarz bildirimler arka planda çalışmakta olan uygulamalardan gelir. Bildirimlerin gönderilmesi için ekstra bir güç kaybı yaşayabilirsiniz. Ekstra bir güç kaybı ile karşı karşıya gelmemek için yapmanız gereken uygulamaların içinde yer alan bildirim özelliğini kapat butonuna basarak şarj tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bildirimleri kapatmak için yapmanız gereken en kolay yol; uygulama üzerine tıklayarak uygulama üzerindeki bildirim seçenekleri menüsünden “gelen bildirimleri kapat” seçeneğine tıklıyoruz. Bu uygulamayı yapmak size daha uzun ömürlü cihaz kullanımı sağlayacaktır. Problem yaşarsanız konuya yorum bırakabilirsiniz arkadaşlar.

Benzer içerikli yazılarımızdan birisi olan telefonlarda ki SAR tehlikesi isimli makalemizi de okumak isteyebilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yazılarımız Koruma Altında